BLOG & Gossip

Dijital Teknolojiler


Dünyanınen önemli Fotokopi markasının; bazı fotokopi modellerinde çokilginç bir problem ortaya çıktı. Ofislerde fotokopi cihazlarını kullanançalışanlar, cihazların fotokopisi alınan belgelerdeki bazı rakamları "kendikafasına göre" değiştirdiğini fark etti. Örneğin, belgede yer alan"54,60" biçimli bir sayının "54,80" olarak kopyalandığınıfark ettiler. 

Alman Bilgisayar Bilim adamı DavidKRİESEL’ in detaylıca yapılan araştırmadasında, cihazın bazı 6rakamlarını, kendi kafasına göre 8'e çevirdiğini fark etti. Markanınbir çok modellerinde çıkan bu problem yüzünden, fotokopisi alınan pek çokbelgenin çöpe gittiği kaydedildi.

Problemi inceleyen bilgisayarBilim adamı, fotokopi makinesinin hafızasındaki yazılımın bazı kağıtlarınüzerindeki 6 rakamının çengelinin ucundaki açıklığı okuyamadığınıve onun 8 olduğunu düşünerek cihazın yazıcısına 8 rakamını yazma komutuverdiğini tespit etti. Sorunun çözümü için fotokopi makinesi sahiplerininteknik servislerle iletişime geçmesi gerekiyor.

Sizin kopyaladığınızbelgelerde de rakamlar farklı kopyalanmış olabilir. Vergi dairesinegöndereceğiniz orijinali aslında 60 bin dolar olan bir faturanın birden 80 bindolara dönüşmesi, fazladan 20 bin veya belki 200 bin dolarlık gelirvergisi ödemek zorunda kalmanız anlamına gelebilir. 

Aynı Markanın aynımodellerinde David KRİESEL’ in yaptığı araştırmanın ilerleyen safhasında bu kezcihazların “Tarama” işleminde tabiri caiz ise yine “kafasına göre” değişiklileryaptığı anlaşıldı.

Cihazlar tarama yaparken  orijinal ebatları daraltıyordu. Taranmış biroda planının ölçümlemesinde 21.11 metreden 14.13 metreye daraltıldığıanlaşıldı.  Londra hukuk firmalarındanTaylor Wessing’ in ortağı Niri SHAN BBC’ ye verdiği demeçte durumun ilginç yasal sonuçlara yol açabileceğinibelirtti. Ölçülerden ve rakamlardan hazırlayan kişinin sorumlu olacağını, bukişilerin de üreticiye dönerek hesap soracaklarını beklediğini açıkladı.

Üretici firma daha sonrayaptığı açıklamada, cihazların sadece belli ayarlar altında yaptığı taramalarıetkilediğini açıkladı.

TOP