Canon Fotokopi Makinesi-Kiralık Fotokopi makinesi

Bazı fotokopi modellerinde ilginç bir problem ortaya çıktı.

Admin / 8 Haziran 2018 / Kategori , Fotokopi Makinesi
conon fotokopi makinesi

Dünyanın en önemli Fotokopi markasının; bazı fotokopi modellerinde çok ilginç bir problem ortaya çıktı. Ofislerde fotokopi cihazlarını kullanan çalışanlar, cihazların fotokopisi alınan belgelerdeki bazı rakamları "kendi kafasına göre" değiştirdiğini fark etti. Örneğin, belgede yer alan"54,60" biçimli bir sayının "54,80" olarak kopyalandığını fark ettiler.

Alman Bilgisayar Bilim adamı DavidKRİESEL’ in detaylıca yapılan araştırmadasında, cihazın bazı 6 rakamlarını, kendi kafasına göre 8'e çevirdiğini fark etti. Markanın bir çok modellerinde çıkan bu problem yüzünden, fotokopisi alınan pek çokbelgenin çöpe gittiği kaydedildi.

Problemi inceleyen bilgisayar Bilim adamı, fotokopi makinesinin hafızasındaki yazılımın bazı kağıtların üzerindeki 6 rakamının çengelinin ucundaki açıklığı okuyamadığını ve onun 8 olduğunu düşünerek cihazın yazıcısına 8 rakamını yazma komutu verdiğini tespit etti. Sorunun çözümü için fotokopi makinesi sahiplerinin teknik servislerle iletişime geçmesi gerekiyor.

Sizin kopyaladığınız belgelerde de rakamlar farklı kopyalanmış olabilir. Vergi dairesine göndereceğiniz orijinali aslında 60 bin dolar olan bir faturanın birden 80 bindolara dönüşmesi, fazladan 20 bin veya belki 200 bin dolarlık gelir vergisi ödemek zorunda kalmanız anlamına gelebilir.

Aynı Markanın aynı modellerinde David KRİESEL’ in yaptığı araştırmanın ilerleyen safhasında bu kez cihazların “Tarama” işleminde tabiri caiz ise yine “kafasına göre” değişikliler yaptığı anlaşıldı.

Cihazlar tarama yaparken orijinal ebatları daraltıyordu. Taranmış biroda planının ölçümlemesinde 21.11 metreden 14.13 metreye daraltıldığı anlaşıldı. Londra hukuk firmalarından Taylor Wessing’ in ortağı Niri SHAN BBC’ ye verdiği demeçte durumun ilginç yasal sonuçlara yol açabileceğini belirtti. Ölçülerden ve rakamlardan hazırlayan kişinin sorumlu olacağını, bu kişilerin de üreticiye dönerek hesap soracaklarını beklediğini açıkladı.

Üretici firma daha sonra yaptığı açıklamada, cihazların sadece belli ayarlar altında yaptığı taramaları etkilediğini açıkladı.

  • Pin It
TOP TOP