Canon’un Geliştirdiği Yeni Teknoloji: Perovskit Kuantum Nokta Mürekkebi

Temmuz 7, 2023Yazar: Kopitek

Canon Inc., şirketin gelecek nesil kuantum nokta ekranları için bir malzeme olarak bir perovskit yapısına sahip kuantum nokta mürekkebi (perovskit kuantum nokta mürekkebi) geliştirdiğini ve dünyada ilk kez pratik dayanıklılığını başarıyla gösterdiğini duyurdu.

Görüntüleme cihazlarının performansı ve görüntü kalitesi hızla gelişmeye devam etmekte olup, bu amaçla, daha yüksek görüntü kalitesine sahip ekranlara yönelik olarak kuantum nokta teknolojilerinin (QD) uygulanması da popülerlik kazanan bir yaklaşımdır.

Kuantum noktaları, yarı iletken nano kristallerdir ve çapları sadece birkaç nanometre ölçüsündedir. Yüksek parlaklık ve yüksek renk saflığıyla ışık yayabilirler. Kuantum noktaları teknolojisine sahip ekranlar, yüksek görsel ifade imkanı sunan geniş bir renk gamına sahip olmaları nedeniyle her geçen gün daha fazla ilgi görmektedir. Bu nedenle, kuantum noktaları daha yüksek renk saflığı ve daha yüksek ışık kullanım verimliliği sağlamak amacıyla devamlı olarak araştırılmaktadır. Bununla birlikte, bugüne kadar kuantum noktaları için tercih edilen malzeme kadmiyum (Cd) olmasına rağmen, çevresel endişeler nedeniyle Cd içermeyen malzemelere olan ilgi de her geçen gün artmaktadır.

Bu gereksinimleri göz önünde bulunduran Canon, perovskit kuantum nokta mürekkeplerinin geliştirilmesine odaklanmıştır. Perovskit kuantum noktaları, İnP (indiyum fosfit) kuantum noktaları dışında kadmiyumsuz etkili bir yaklaşım olarak kabul edilmektedir. Renk saflığı ve ışık verimliliği açısından, perovskit kuantum noktaları, yüksek parlaklık, geniş renk gamı ve yüksek çözünürlüğe katkıda bulunabilecek umut verici bir malzeme olarak görülmektedir. Ancak, dayanıklılığının düşük olması şimdiye kadar pratik kullanımına engel olmuştur.

Dayanıklılık sorununu ele almak için Canon, yazıcılar için mürekkep ve toner geliştirmesiyle kazandığı özel teknolojilerini kullanmaktadır. Şirket, kuantum noktalarının üzerinde koruyucu bir kabuk oluşturmak için benzersiz bir yöntem geliştirerek, renk saflığı ve ışık kullanım verimliliğini koruyan pratik dayanıklı perovskit nokta mürekkebi elde etmiştir.

İnP kuantum nokta mürekkebi, ITU-R BT. 2020 önerisine dayanarak renk gamının %88’ini kapsayabilirken, Canon’un perovskit kuantum nokta mürekkepleri renk gamının %94’ünü kapsayabilir. Ayrıca, ışık kullanımının yüksek verimliliği, geleneksel teknolojiye göre kuantum noktalarının güç tüketimini yaklaşık %20 azaltması beklenmektedir.

Canon’un kuantum nokta mürekkepleri, bugüne kadar gerçekleştirilemeyen kuantum nokta 8K ekranlar gibi ultra yüksek çözünürlüklü gelecek nesil OLED ekranlarının gerçekleştirilmesine yardımcı olma potansiyeline sahiptir.

Mürekkep teknolojisinin teknolojik gelişimi ve yüksek kaliteli perovskit kuantum noktalarının seri üretim teknolojisi, 26 Mayıs 2023 tarihinde (yerel saatle) Los Angeles, ABD’deki SID Display Week 2023 etkinliğinde duyurulmuştur.

Canon’ın perovskit kuantum nokta mürekkepleri, ITU-R BT. 2020 önerisine göre indiyum fosfit kuantum noktaları ile renk gamının% 88’ini kapsayabilirken, Canon’un perovskit kuantum nokta mürekkepleri renk gamının% 94’ünü kapsayabilir.

Perovskit yapısı nedir?

Perovskit yapısı, kristal yapıların bir türüdür. Perovskit yapısını oluşturan elementleri değiştirerek, süper iletkenlik, ferroelektriklik, floresans ve fotoelektrik dönüşüm gibi çeşitli özellikler ortaya çıkabilir. Bu çok yönlülük nedeniyle, perovskit yapısı fonksiyonel malzemeler olarak büyük potansiyele sahiptir. Son yıllarda, düşük maliyetleri ve her yerde kullanılabilmelerini sağlayan çok yönlülükleri nedeniyle perovskit güneş hücreleri dikkat çekmektedir.

 

Kaynak: Canon Global Haber Odası, 29 Mayıs 2023, https://global.canon/en/news/2023/20230529.html.

Yardım ve Destek
Sorularınızı yanıtlamak, sorunlarınızı çözmek ve bir ürününüzün onarılması gerekiyorsa sizi yönlendirmek için buradayız.
Bize Ulaşın
https://kopitek.com.tr/wp-content/uploads/2023/02/world-dot-map-gray-320x156-1.png
İstanbul: Bağlarbaşı Mahallesi Atatürk Caddesi, Sülün Sokak, No:8 Kopitek İş Merkezi Maltepe
Takip Edin
Aşağıdaki sosyal medya adreslerinden bizi takip edebilir ve aklınıza takılan tüm soruları iletebilirsiniz.